WYKŁADY OTWARTE

1Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprosić nauczycieli szkół średnich do skorzystania wraz z uczniami z oferty wzięcia udziału w cyklu Wykładów Otwartych organizowanych przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Opolskiego. Tematyka wykładów obejmuje szeroko pojęte dziedziny informatyki i skierowana jest konkretnie do uczniów szkół średnich województwa opolskiego.

Wykłady Otwarte mają na celu przedstawienie uczniom w sposób przystępny ciekawych zagadnień naukowych i technicznych z dziedziny informatyki. Mają one formę zbliżoną do zwykłych wykładów prowadzonych w ramach studiów, co pozwala zaprezentować uczniom szkół średnich świat akademicki.

Osoby prowadzące wykłady to pracownicy naukowi i dydaktyczni Instytutu Informatyki.

Tematyka Wykładów:

Tematyka oraz termin wykładu jest dostosowywany do potrzeb i możliwości szkół średnich oraz Uniwersytetu Opolskiego. Jeśli są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w wykładzie otwartym, to zapraszamy do kontaktu – wykład jest organizowany na terenie Uniwersytetu Opolskiego bezpośrednio dla zainteresowanej szkoły średniej, w dogodnym dla wszystkich terminie.

Poniżej przedstawiamy Państwu spis proponowanych wykładów:

  • Pierwszy problem milenijny, czyli czy P=NP, albo jak legalnie zarobić milion dolarów? – dr hab. Lidia Tendera prof. UO
  • Firewall – czym się różnią rozwiązania domowe od korporacyjnych? – dr inż. Adam Czubak
  • Sterowane mikrokontrolerem klocki LEGO, ich budowa i programowania – dr Jacek Iwański
  • Optymalizacja transmisji danych w sieciach sensorycznych – dr Zbigniew Lipiński
  • Protokół TCP i UDP – dr Jolanta Tańcula

Powyższa lista będzie z czasem powiększała się o nowe tematy, które będą powstawały z uwzględnieniem Państwa propozycji i sugestii.

Forma zajęć:

3Są to albo wykłady w sali multimedialnej albo zajęcia laboratoryjne w jednej z pracowni komputerowych, nazwa “Wykłady Otwarte” nie jest w tym punkcie wiążąca. Liczba miejsc w sali multimedialnej wynosi 63 a w pracowni komputerowej 24 (12 stanowisk komputerowych).

Cechy Wykładów:
  • czas trwania nie przekracza 1.5h
  • są nieodpłatne
Terminy:

4Ze względu na ograniczoną ilość miejsc Wykłady będą organizowane na wyraźną prośbę konkretnej placówki dydaktycznej z uzgodnieniem terminu odpowiadającego obu stronom. Przy wyborze tematu i terminu proszę również uwzględnić czas wymagany do przygotowania danego wykładu.

Osoba kontaktowa:
Relacje z wybranych wykładów otwartych: